Puller egyéni óra

gyakorlat

Közös játék, két lila karika, 20 perc és egy elégedett, fáradt kutya. Jól hangzik? Dióhéjban így is lehetne írni a puller-ről, de merüljünk egy kicsit mélyebbre!

Az ukrán eredetű sport még viszonylag fiatalnak mondható, hiszen 2011-ben indult útjára (Magyarországon 2013-ban jelent meg), ugyanakkor sikerét jól mutatja, hogy egy évvel az eszköz piacra kerülése után már akkora érdeklődés övezte, hogy versenyen is megmérethettek a kutya-gazdi párosok.

A puller egyik fő előnye, hogy kis eszközigénye (csupán 2 db puller karikára lesz szükségetek) ellenére mégis, egy viszonylag komplex sportot gyakorolhattok vele. Az alapokat – kutyád habitusától és lelkesedésétől függően – néhány alkalom alatt elsajátíthatjátok. Így hamar beépíthetitek a hétköznapi sétákba is ezt a mozgásformát.

A közös játék mindig kapcsolatépítő, emellett a puller olyan intenzív testedzés, mellyel fejlesztheted kutyád motivációját, figyelmét, az (ön)kontrollt és a koordinációját is.

De mi is történik ebben a 20 percben?


Jumping

Versenyeken (vagy puller edzésen) a running mellett jumping futamokkal is találkozhattok. A jumping során mindvégig melletted dolgozik a kutya. Mindkét kezedben 1-1 karika van, indítás után a kutya ugrik a karikáért majd folyamatosan váltotok az ellentétes kézben lévő karikára. Az intenzitást a gyors ugrások biztosítják, ugyanakkor a jumping során fontos a koncentráció, a robbanékonyság, a játékváltás és a pontos kivitelezés is.

Running

A puller egyik hivatalos ágazata a running futam, melynek során a két karikát felváltva, váltott irányba dobja a gazdi, a kutya pedig a guruló karikát "kergeti", majd megfogja, apportírozza, ereszti és indul is a másik pullerért.

A running változat szépsége, hogy a kutya magas ösztönszinten dolgozik (zsákmányszerző ösztön). A zsákmányszerzés teljes folyamatából négy elem is megjelenik a futam alatt (észrevétel/fixálás, üldözés, megragadás, elcipelés). Mindeközben a kutyádnak összhangban kell dolgoznia veled és stabilan kell tudnia az eresztést. A running intenzív edzés, amely fejleszti az állóképességet, az általános fizikumot.


Hogyan zajlik az egyéni puller edzés?

Az első óra

Az első gyakorlati alkalmon átbeszéljük az alapokat, gyakoroljuk a dobástechnikát, felmérjük kutyusod motiválhatóságát és megtanuljátok a szabályos, biztonságos kivitelezését a gyakorlatoknak. Az óra további menetét a kutyusod "dönti el", hiszen az ő habitusához és esetleges elakadásaihoz (nem érdekli a puller, nem ereszt, nem hozza vissza, stb.) igazítjuk a tréninget.

Az órára nem kell saját karikát hoznotok, mindegyik puller méretet ki tudjátok a helyszínen próbálni! 🙂

Az első találkozás után

Ha tetszett a puller és szeretnétek folytatni, akkor az első tréning végén megbeszéljük, hogy mit és hogyan érdemes gyakorolnotok otthon. A "házi feladathoz" már saját karikára lesz szükségetek, de a megfelelő méret kiválasztásában természetesen segítek!

Több tényezőtől is függ, hogy mikor érdemes beiktatni a következő tréninget:

  • az első alkalom tapasztalatai

  • kitűzött célok

  • gyakorlásra fordított idő

De az első puller óra után már biztosan lesz olyan feladat, amit önállóan is tudtok végezni, így hamar be tudjátok építeni a pullert a hétköznapokba!

Kiket várunk az egyéni puller órákra?

A puller fajtától és kortól függetlenül minden kutyának remek mentális és fizikális fárasztást, és a gazdival való minőségi, közös időt jelent, de ez különösen a ti sportotok lehet, ha a kutyusod:

  • labda/játék imádó

  • a szálló falevelet is megkergeti

  • magas energiaszintű

  • magas zsákmányösztönű

  • szeret apportírozni

  • szeret dolgozni

Természetesen figyelembe kell vennünk kutyusod egészségügyi és általános fizikai állapotát! A jumping növésben lévő/ idős/ óriástestű kutyák esetében nem ajánlott!

Sérült, beteg, túlsúlyos, akut vagy krónikus mozgásszervi panasszal küzdő kutyussal nem tudunk edzeni, ezért tréning előtt minden esetben előzetesen egyeztetünk!

Mikor és hol vannak az egyéni puller órák?

Az órákat előre egyeztetett időpontban tartjuk a Margitszigeten vagy a Városligetben, de Budapesten belül előre egyeztetett helyszínen is lehetséges a tréning.

Mennyibe kerül egy egyéni puller óra?

A puller egyéni óra ára 6000,- Ft / alkalom (kb. 50 perc).

Ha egy barátoddal együtt, 2 kutyával jönnétek, akkor kettőtöknek 10.000,- Ft / alkalom (kb. 60 perc).

Fizetés a helyszínen készpénzben vagy előre utalással.

Mik a jelentkezési feltételek?

  • A kutya töltse be 7 hónapos kort.

  • Egészséges, nem túlsúlyos kutyával tudsz részt venni az órán.

  • A tréning során póráz nélkül dolgozunk, ezért behívható kutyussal tudunk biztonságosan gyakorolni. (Amennyiben nem vagy biztos magatokban, tudunk hosszúpórázt adni, de az óra gördülékenyebb, ha nem kell arra is figyelni.)

  • Mivel az órák helyszíne többnyire park vagy valamilyen nyílt terület, így fontos, hogy kutyád ne mutasson agressziót más kutyákkal/emberekkel szemben! Az órán te fogsz vele dolgozni, de bármikor megeshet, hogy egy másik kutya vagy kisgyerek feltűnik a színen.

Maradt még kérdésed?


Jelentkezés

Az egyéni puller órára való jelentkezéshez töltsd ki az alábbi űralapot.

Képek a Puller órákról