A kutyák etetése

2023.07.24

Fontos leszögezni, hogy nem vagyunk kutyadietetikusok, sem állatorvosok, így ez személyes vélemény, nem szakvélemény!

Főbb etetési irányok


Házikoszt

  • Nem a kutya igényeire fókuszál, sok esetben túl olajos, fűszeres, egyes összetevők veszélyesek is lehetnek. Összességében nem javasolt.

Táp

Számtalan márka és típus megtalálható a piacon, néhány szempont, amiket vegyetek figyelembe választáskor:

  • Az összetevők között elsőként hús szerepeljen! De nem mindegy, hogy milyen formában, hiszen sokszor találkozhattok ilyennel: "hús és állati eredetű melléktermék (ebből 4 % marha). Ez azt jelenti, hogy nem a teljes táp 4%-a marhahús, csupán annak az x %-nak. Így a többi "hús" valószínűleg tápanyagban nem túl gazdag, rossz minőségű fehérje, vagyis nyesedék, melléktermék (inak, porc, csőr, láb, stb.). Ráadásul, ha nincs részletes leírás, hogy miből mennyi szerepel a tápban, akkor hiába van első helyen a hús, előfordulhat, hogy a gabona (általában a második összetevő) közel 50%-os arányban van.

  • Figyeljétek azt is, hogy milyen formában tartalmazza a táp a húst, vagyis "hús és állati származékok" megnevezéssel szerepel vagy húsliszt, szárított hús, esetleg friss/nyers (ez utóbbi a legjobb).

  • Továbbá fontos az eljárás menete: hidegen sajtolt, párolt, fagyasztva szárított húsok őrzik meg legjobban az eredeti beltartalmi értéküket!

  • Nyersfehérje: felnőtt kutyák esetében 18-25%; kölyökkutya, lábadozó, vemhes, szoptató vagy munkakutyák esetében: 25-38% az ideális arány.

  • Zsírtartalom: 8-18% körüli az optimális, fontos szerepe van a vitaminok szállításában és a hőháztartásban, illetve a fehérjéhez kapcsolódva az idegrendszer és néhány belső szerv építőanyaga. A tápokban az ízletességet és a megfelelő állagot is biztosítja.

  • Tápszemek mérete: kutya méretét figyelembe véve válasszatok.

  • Idős kutyák esetében újabb kutatások szerint érdemes alacsony szénhidráttartalmú (30% alatti), de magas fehérjetartalmú tápot választani, viszont nagyon fontos, hogy a fehérje magas minőségű legyen, illetve adhatunk több rostot is. (A fehérje mennyiségéről megoszlanak a vélemények.)

Példa összetételre

Fehérje: 21%

Nyers zsír: 12 %

Bárányfehérje* (21%), rizsliszt (21%), kukoricaliszt, kukorica, rizsfehérje* (9%), szárnyaszsír, májhidrolizátum, cukorrépa melasz (cukortalanított)*, almatörköly* (1%), repceolaj, tojáspor, nátrium-klorid, élesztő*, kálium-klorid, tengeri alga* (0,15%), lenmag (0,15%), kagylóhús* (0,05%), máriatövis, articsóka, gyermekláncfű, gyömbér, nyírfalevél, csalán, kamilla, koriander, rozmaring, zsálya, édesgyökér, kakukkfű, élesztő (extrahált)*, (száraz gyógynövény összesen: 0,14%). (* szárított).

Nyers fehérje: 26%

Zsír: 15 %

Szárított lazac (35 %), krumpli (34 %), lazacfehérje (10 %), csirkezsír, szárított almapép, hidrolizált csirkemáj, lazacolaj (2 %), sörélesztő, glükózamin-szulfát (260 mg/kg), kondroitin-szulfát (160 mg/kg), mannán oligoszacharidok (150 mg/kg), fruktooligoszacharidok (100 mg/kg), yucca schidigera (100 mg/kg), inulin (90 mg/kg), szárított máriatövis (75 mg/kg), szárított rozmaring (50 mg/kg), szárított szegfűszeg (50 mg/kg), szárított citrusfélék (50 mg/kg), szárított kurkuma (50 mg/kg)

Fehérje: 20%

Zsír: 7,5 %

Válogatott gabonafélék; Növényi eredetű származékok; Hús és állati származékok (ebből 4% marhahús a piros színű szemcsékben, 4% baromfihús a barna színű szemcsékben); Olajok és zsírok; Ásványi anyagok; Zöldségek (ebből 4% répa a narancs színű szemcsékben, 4% borsó a zöld színű szemcsékben)

Nyers fehérje: 35%

Nyers zsír: 17 %

Nyers egész hering (14%), nyers egész makréla (11%), nyers lepényhal (9%), dehidratált hering (7%), dehidratált makréla (7%), dehidratált kék puha tőkehal (7%), egész zöldborsó, egész vöröslencse, egész csicseriborsó, egész zöldlencse, halolaj (6%), nyers egész szürke tőkehal (4.5%), nyers egész sziklahal (4.5%), egész tarkabab, egész sárgaborsó, borsórost, napraforgóolaj, lencserost, szárított moszat, fagyasztva szárított tőkehal és tőkehalmáj, friss egész úritök, friss egész pézsmatök, friss egész sárgarépa, friss egész alma, friss egész körte, friss egész cukkini, szárított cikóriagyökér, friss fodros kel, friss spenót, friss tarlórépalevél, friss céklalevél, egész tőzegáfonya, egész kék áfonya, egész fanyarkabogyó, kurkuma, máriatövis, bojtorjángyökér, levendula, orvosi ziliz gyökér, csipkebogyó.

Táp + kiegészítők

  • Megfelelő minőségű táp mellé főzhetünk kiegészítésként, illetve rengeteg por formában kapható táplálékkiegészítő van, amiket a kutya egyedi igényeihez, illetve idényekhez (vedlési, téli, stb.) is választhatunk. Néhány gyakori étrendkiegészítő: újzélandi zöldkagyló, kollagén, sörélesztő, spirulina, MSM. Ezeket általában kúra-szerűen adhatjátok, de az adott kiegészítőn mindig feltüntetik az adagolást és hogy mire ajánlják.

  • Főzés során fontos, hogy főtt csontot nem kaphat a kutya! Viszont adhatunk változatos hús-zöldség-köret kombinációkat. Ha csak főzni szeretnétek, akkor nagyon ügyeljetek a különböző összetevők arányára!

  • Főzés és táplálék kiegészítők használata esetén is érdemes szakemberrel konzultálni!

BARF: Biologically Appropiate Raw Food, vagyis nyers táplálás.

  • A BARF-ozás során az alábbiakat kapja a kutya (különböző összeállításban): nyers hús, nyers húsos csont, belsőségek, zöldségek-gyümölcsök, tejtermékek, gabona, étrendkiegészítők. A kutyásokat megosztó etetési mód! Mindenképpen gondos utánajárást és előkészületeket igényel, és érdemes egy nagyobb fagyasztóval is rendelkezni. A BARF bevezetésénél pontosan követni kell a lépéseket, hogy ne legyen hirtelen megterhelő a kutya szervezete számára. Ezenkívül érdemes meggyőződni róla, hogy a húsokat megbízható helyről szerezzük be és átgondolni, hogy minden esetben tudjuk-e vállalni az élelem előkészítését. BARF étrendet nem javasolt táppal vegyíteni.

Úgy gondoljuk, akár tápot, főzést vagy BARF-ozást választ az ember, lehet jól is csinálni és lehet rosszul is. Az mindenképpen fontos, hogy jó minőségű élelmet kapjon a kutya, hiszen számtalan egészségügyi problémától megóvhatja a gondos etetés.

A döntésnél vegyétek figyelembe kutyátok egyedi szükségleteit: életkor, méret, aktivitás, egészségügyi állapot, esetleges allergia/érzékenység.

Ha azt látjátok, hogy az adott etetés hatására jó kedvű, energikus, nem pukizik büdöseket (vagy csak nagyon ritkán, ha kapott valami új jutit), a széklete jó állagú és mennyiségű, nincs erős szájszaga, szőre fényes, egészséges, akkor jó nyomon jártok. Nem biztos, hogy a legmagasabb hústartalmú táp lesz mindenkinek a megfelelő!

Ha valaki bizonytalan, hogy jól csinálja-e, akkor érdemes kutyadietetikussal egyeztetni! Ha BARF-ozás mellett döntöttetek, akkor pedig érdeklődjetek speciálisan BARF-os boltokban és szakembernél, hogy hogyan lehet bevezetni biztonságosan! A témával kapcsolatban sok Facebook csoport is van, de azért a házi tippek előtt szakemberrel beszéljetek!