Kutyák tanítása klikkerrel

2023.07.20

A klikker egy tanítási eszköz a kutyakiképzésben, amely a gazdiknak és a kutyáknak is egyaránt segítség a kutyázás több területén is.

Mi ez az eszköz?

A klikker egy kicsi, könnyű, könnyen a kézbe vehető műanyag kis "dobozka", benne egy fém lappal, amit ha megnyomunk, kattanó, klikkelő hangot ad ki.

Ez a semleges hang azért előnyös a kutyák tanításakor, mert a környezet zajától elkülönülve mindig ugyanolyan hangot ad ki, így a kutya számára könnyen hallható.

A klikker bármilyen kutyás boltban beszerezhető. Választáskor többféle klikkerrel is találkozhatsz. Elsősorban azt vedd figyelembe, hogy az adott klikkernek milyen a hangja, ugyanis ha kutyád a zajoktól, élesebb, hirtelen hangoktól fél, akkor érdemes olyat választani, aminek vagy állítható a hangereje, vagy már alapból halkabb a hangja. Utóbbit soft clicker / soft klikker néven keresd a boltokban. A többi már csak kényelmi kérdés, hogy neked melyik típusú klikker áll jobban kézre a használatkor.

TIPP:

Ha a klikker megvásárlása után derül ki, hogy kutyád számára nem komfortos a hangja, akkor zsebedbe dugva használd, hogy tompítsd a hangját.

Miért hasznos a klikker? A kutyázás mely területein használjuk?

A klikkert tulajdonképpen bármikor használhatod, ha egy adott feladat végzést vagy viselkedést meg szeretnél erősíteni kutyádban. Leggyakrabban új feladatok, trükkök megtanítására használjuk, mert általuk sokkal gyorsabban és könnyebben rá tudjuk vezetni a kutyát a helyes feladatvégzésre. Emellett nagyon hasznos tud lenni a szocializáció és viselkedés terápia során is, amelyeknél a kutya helyes viselkedését, jó döntéseit, és érdeklődését erősítjük meg klikker segítségével.


Miért gyorsabb klikkerrel tanulni? - A klikker működési elve

A kutyák tanítása során elengedhetetlen, hogy a jó feladat végzést és a helyes viselkedést megdicsérjük. Sajnos azonban sok gazdinak kihívást jelent a valóban jó és jól megerősítő szóbeli dicséret, mert valljuk be őszintén egy fáradt reggelen vagy egy rohanós napon nagyon nehéz időben észrevenni majd kellő lelkesedéssel megdicsérni kutyánkat. Illetve sokan nem is szeretnek Mickey egér hangon közlekedni az utcán, vagy akár csak emberek között így beszélni 🙂.

Ezt áthidalva a klikker abban segít a gazdiknak, hogy a lehető leggyorsabban és mindig ugyanolyan szinten (mivel mindig ugyanolyan hangot ad ki) tudjuk megdicsérni és lejutalmazni a kutyánk helyes viselkedését vagy jó feladatvégzését.

FONTOS!

Kutyád számára a Te valóban lelkes, örömteli dicséreted mindig sokkal nagyobb hatással bír kapcsolatotokra! Így klikker használata mellett is mindig javasoljuk, hogy ne maradjon el a szóbeli dicséret sem!

A klikkert többféle módon lehet alkalmazni a tanítás során:

  1. jutalomfalatos megvezetés klikkerrel

  2. elkapásos módszer

  3. formálás

  4. mutatópálcás

  5. szociális tanulás

Mindegyik módszer megérdemel külön-külön is egy-egy cikket. Ezekről bővebben később írunk majd.

Bármelyik módszert is alkalmazzuk az alábbi egyszerű folyamat történik a klikkeres tanítás során:

  1. A kutya valamilyen lépést vagy döntést tett az elvárt viselkedés felé. Ez lehet tudatos is és véletlen is.

  2. Ezt a pillanatot úgymond "lefényképezzük" a klikkerrel a kutyának, azaz klikkelünk, amitől a kutya tudja, hogy valami jót csinált.

  3. Adunk neki egy jutalomfalatot.

  4. Szóban is megdicsérjük.

Hogyan kezdj neki a klikkeres tanításnak?

Nagyon fontos, hogy a klikkeres kutyakiképzést megelőzi egy elengedhetetlen folyamat, a kondicionálás. Ennek segítségével kötjük össze a kutya agyában, hogy a kattanó, klikkelő hang azt jelenti, hogy valami jót csinált, és azért jutalomfalatot kap. Kondicionálás nélkül nem szabad elkezdeni a klikker használatát, mert a kutya még nem fogja érteni, hogy mit jelent a klikkelő hang.

A kondicionálás folyamata így néz ki:

  • A nap folyamán vegyél magadhoz egy kis jutalomfalatot, illetve reggeli / vacsora időben vedd magadhoz a kimért táp egy részét.
  • Klikkelj és adj egy falatot a kutyának. Majd ismételd ezt addig, ameddig el nem fogy az erre alokállt juti.
  • Kondicionáláskor még nem kell semmilyen feladatot sem kérni a kutyától, hiszen itt most még csak az a cél, hogy rögzítsük az agyában, hogy a klikk után mindig élelem, jutalomfalat érkezik.
  • Amikor a klikkelés után a falatot odaadod a kutyusnak, akkor váltogasd a falat odaadásának módját is. Azaz közvetlenül a kezedből is adj neki falatot, de a földre is dobj el néhány falatot, hogy onnan egye fel, hogy ne szokja meg a kutya, hogy csak statikus pozícióban adogatod neki a falatot.
  • Az is fontos, hogy ne csak lakás egy bizonyos pontján csináld a kondicionálást. Menj különböző helyiségekbe, és az utcára, séták során is vigyél magaddal jutalomfalatot és klikkert, és ott is csináld a kondicionálást, még szintén anélkül, hogy bármilyen feladatot kérnél tőle. Ez azért fontos, hogy a kutya, hogy minden környezetben megismerkedjen a klikker hangjával és tudja, hogy bárhol is van, klikk hang után falat érkezik.
  • A fent leírtakat kb. 4 napig csináld folyamatosan, utána jöhet ez ellenőrzés, hgy sikeres volt-e a folyamat. Ehhez legyen nálad a klikker és jutifalat, de várj egy olyan szituációra, amikor a kutya nem figyel rád, akár úgy is, hogy nem vagytok egy helyiségben. Klikkelj, és ha a kutya felfigyelt a klikker hangjára esetleg már oda is ment hozzád egyből, akkor adj neki jutalomfalatot, és innen tudható, hogy sikeres volt a kondicionálás.
  • Külső helyszínen is ellenőrizd a kondicionálás sikerességét.

Ha nem figyelt a kutya a klikker hangjára, még folytasd a kondicionálást kb. 2 napig, majd újra ellenőrizheted annak sikerességét.


Klikker használata a gyakorlatban

Hoztunk néhány gyakorlati példát, amelyek segítségével könnyebben átadható, hogyan milyen módon használjuk a klikkert.

Ültetés tanítása jutalomfalatos megvezetéssel és klikkerrel

Ültetés tanításakor a jutalomfalattal teli kezünket a kutyánk orrának magasságába helyezzük a kezünket. Elkezdtünk hátrafele lépni úgy, hogy a kutyánk kövesse a kezünk mozgását, így ő előre fele fog sétálni. Néhány lépés után álljunk meg, és kezdjük el felhúzni a jutalomfalattal teli kezünket úgy, hogy a kutya fejét felfelé emelje, és a popsiját elkezdje lefelé rakni.

Első lépésként ez lesz az a pillanat, amit le kell klikkelni, ugyanis először azt szertenénk megerősíteni a kutyában, hogy az egy jó dolog, ha a fenekét elkezdi lefelé rakni, tehát a döntés jutalmazzuk itt. Klikkelés után adjunk jutalomfalatot a kutyának, és szóban is dicsérjük meg.

Ha ezt már érti, akkor a későbbiekben azt klikkeljük + jutalmazzuk + szóban dicsérjük, amikor a popsija már leért a földre.

A következő lépés pedig az, amikor a kutya leült, és csak néhány másodperc múlva klikkelünk + jutalmazunk + dicsérünk. Így tudjuk megerősíteni a kutyát abban, hogy a feladatot hosszabb ideig is meg tudja csinálni.

A klikker segítségével a feladatvégzés hosszát folyamatosan ki lehet tolni.

Új dolgokkal való megismerkedés klikkerrel

Félős, hiányos szocializációjú, bizalmatlan kutyák esetén a klikker nagy segítségünkre lehet új tárgyakkal, emberekkel, állatokkal, környzettel való megismerkedésben is. Itt nagyon fontos, hogy bizonyos esetekben rendkívül apró lépésekben lehet csak haladni, és esettől függően jóval hosszabb folyamatról van szó, mint hogyha "csak" egy új feladatot tanítanánk a kutyának.

Egy ilyen szocializációs folyamatban minden olyan próbálkozást meg kell erősíteni a kutyában, ami elősegíti azt, hogy nyisson és közelebb kerülhessen az adott dologhoz, illetve hogy kialakuljon az önbizalma, és feloldjuk a szorongását.

Az alábbi próbálkozásokat lehet klikkerrel megerősíteni:

  • Ránézett a kutya az ijesztő dologra.

  • A kutya magától megtett néhány lépést az ijesztő dolog felé.

  • Bizonyos távolságból nyugodtan el tudtatok haladni az ijesztő dolog mellett / előtt / mögött. Később ezt a távolságot folyamatosan lehet csökkenteni

  • Az ijesztő dolog haladt el mellettünk, és a kutya nyugodt maradt.

  • A kutya megszagolta az ijesztő dolgot.

Aranyszabályok a klikkerezésben

Két nagyon fontos szabályt be kell tartani, ha klikker segítségével tanítod a kutyádat:

Behívásra sosem használjuk a klikkert!

Sose használd úgy a klikkert, hogy ha kutyusod hívásra nem jön oda hozzád, elkezded nyomogatni a klikkert, hogy annak hangjára felfigyelve érkezzen vissza hozzád.

Minden klikkelés után jár a falat!

Ha elkezded a klikker használatát a tréningek során, hamar észre fogod venni, hogy sajnos néha rossz pillanatokat klikkelünk le. Nagyon fontos, hogy ebben az esetben is mindig adj jutalomfalatot a kutyának, hogy törjük meg a klikker hangjának az értékét.